środa, 2 listopada 2011

"Gone - Zniknęli. Faza trzecia: Kłamstwa" Michael Grant


Kłamstwa to trzecia część serii Gone - Zniknęli. W trzeciej części dalej znajdujemy się w ETAP-ie. Zakończyła się walka z Gaiaphage'em, więc teoretycznie wszystko powinno wrócić do normy. O ile to co dzieje się w miejscu zwanym ETAP-em można uznać za normalne. Dla przypomnienia (lub dla tych którzy nie czytali jeszcze pierwszej części): Pewnego dnia nastąpił wybuch w elektrowni, który spowodował, że wyparowali wszyscy powyżej piętnastego roku życia. Całe Perdido Beach zostało odcięte od świata dziwną osłoną, przez której nie można dotknąć. Ale to jeszcze nie wszystko. U dzieciaków doszło do dziwnych mutacji, dlatego tez niektórzy mają nadprzyrodzone zdolności. Oczywiście nie wszyscy, są tam także ludzie. Tak więc dzieciaki musieli znaleźć sposób jak przetrwać w takiej dziwnej sytuacji.

Trzecia faza nie przypadkowo nazywa się Kłamstwa. Sam, który ma moc władania ogniem próbuje ukryć przed swoją dziewczyna Astrid parę dziwnych rzeczy, które stały się  w Perdido Beach. Jedna z tych rzeczy jest dziewczyna o imieniu Orsay. Przez innych nazywana jest Prorokinią, gdyż posiadła ona moc, która potrafi łączyć ją ze światem poza ETAP-em. Wnika ona do snów rodziców dzieciaków i przekazuje im wiadomości od nich. Jako jedyna wie, co stanie się, gdy któreś z nastolatków dojdzie do wieku 15 lat i postanowi się ulotnić. To właśnie w tej części dowiadujemy się co dzieje się za barierą Perdido Beach. Wracając do Sama. Ukrywa on przed Astrid to co rozpowszechnia Orsay i jej przyjaciółka Nerezza. Gdy jednak dochodzi do niej to wszystko, sama każe kłamać innym z rady, że Orsay rozpowszechnia brednie. Następną rzeczą, którą Sam ukrywa przed Astrid jest to, że Brittney powstała z martwych.

Jeszcze wiele innych kłamstw jest ukazanych w tej książce. Wszyscy muszą poradzić sobie z tym brzemieniem. W ETAP-ie nie jest łatwo. Społeczeństwo podzielone jest na dwie grupy: Ludzi i Mutantów. Wielu z ludzi nie zgadza się na istnienie tych co mają moc. Grupa Zila postanawia więc ich zniszczyć podpalając domy koktajlami Mołotowa. Do tego jest jeszcze problem z jedzeniem. Jeszcze je mają, więc raczej nie umrą z głodu. Dzieciaki zaczynają pracować, aby zarobić na nie. Za berty mogą sobie kupić np. kawałek smażonej ryby. Całkiem nieźle sobie z tą organizacją radzą, ale psychicznie już nie za bardzo. Tęsknią oni do rodziców. W końcu to jeszcze dzieci. Zawsze mogli liczyć na to, że wrócą ze szkoły do domu i na stole będzie leżał obiad, a teraz muszą na wszystko zapracować sami. Niektórym to odpowiada, bo w końcu mogą wykazać się i pokazać, że byli nie doceniani przez innych i potrafią rządzić. Niektórzy już całkowicie mają dość.

Szczerze mówiąc podziwiam te dzieciaki. Nie wiem czy jak by coś takiego się stało i byłabym w takiej sytuacji jak te dzieci, to czy bym sobie poradziła. Pewnie musiałabym się jakoś z tym uporać, bo innego wyjścia nie ma. Wszystko musieli przemyśleć: kto będzie zajmował się maluchami, jak rozdzielać jedzenie, jak zachować "spokój" w społeczeństwie, co zrobić z ciałami. Sami musieli odkryć co tak naprawdę się tam zdarzyło, komu mogą w stu procentach ufać, jak pozbyć się zła czyhającego na nich. To co tam się dzieje to dla nich szkoła życia. Musieli wziąć odpowiedzialność w swoje ręce i całkiem nieźle sobie z tym radzą. Choć czasami może człowieka przerazić to, że nawet sześciolatkowie chodzą po ulicach z baseballem nakłutymi gwoździami.

Teraz zdałam sobie sprawę, że seria Gone - Zniknęli trochę przypomina mi serię Jutro, choć tej drugiej jeszcze nie czytałam. Tylko, że tam nastolatki musiały sobie poradzić z wojną, gdzie są czołgi, karabiny, a tutaj mamy bardziej sciencie fiction.
Choć nigdy nie byłam fanką sci-fi w książkach to ta seria bardzo przypadła mi do gustu. Może nie zakochałam się w niej już po pierwszej fazie, ale po drugiej już wiedziałam, że jeśli dorwę w swoje ręce kolejne to nie oderwę się od nich.

Seria: Gone - Zniknęli
Oryginalny tytuł: Lies. A Gone Novel
Tom: 3
Wydawnictwo: Jaguar
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 400
Oprawa: miękka
Moja ocena: 5/6

2 komentarze:

  1. Jakoś mnie do tej serii nie ciągnie, ale jak spotkam pierwszy tom to przeczytam ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwsze dwie części bardzo mi się podobały, a trzecia trochę rozczarowała. Było w niej za dużo... akcji, wydarzenia pędziły jedno za drugim i właściwie nie zdążyłam przejąć się losami bohaterów. Poza tym denerwuje mnie, że autor nie zdradza czym jest ETAP i czy istnieje jeszcze normalny świat. Jeżeli planuje wszystko wyjaśnić na ostatnich stronach to może okazać się to mało przekonujące.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.