piątek, 10 lutego 2012

"Pretty Little Liars. Kłamczuchy" Sara Shepard

Tytuł: Pretty Little Liars. Kłamczuchy
Oryginalny tytuł: Pretty Little Liars
Autor: Sara Shepard
Seria: Pretty Little Liars
Tom: 1
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 280
Moja ocena: 5/6

   Czy istnieje coś takiego jak idealna przyjaźń? Zdecydowanie nie. Wyobraźcie sobie, że w Waszej paczce przyjaciół jest jedna osoba, która Wami dowodzi. Zwierzacie się z jej z najgłębiej ukrywanych sekretów. Liczycie, że zrozumie Was, nikomu nic nie powie i będzie dla Was oporą. Jednak co byście zrobili gdy ta osoba zaczęłaby wykorzystywać Wasze sekrety przeciw Wam?

   Ali, Hanna, Spencer, Aria i Emily są przyjaciółkami. Głową całej paczki jest Ali, najpopularniejsza dziewczyna w szkole, która ma twarz anioła, a intencje diabła. Każdy chce się z nią kumplować i nie zważa na konsekwencje takie jak np. poniżanie z jej strony. Pewnej nocy dochodzi do niewyjaśnionej sytuacji. Ali znika. Rozpoczynają się poszukiwania zaginionej, ale nie dają one efektów. Bez przywódczyni paczka się rozpada. Aria jedzie do Finlandii, Spencer zajmuje się szkołą, Hanna odchudzaniem, a Emily pływaniem. Trzy lata później sprawa Ali powraca. Cało dziewczyny zostaje znalezione, ale w tym czasie byłe przyjaciółki otrzymują dziwne SMS-y, liściki i różnego rodzaju wiadomości od tajemniczej A. Ta osoba zna sekrety, które wyjawiły Ali. Ale kim ona jest, skoro Ali nie żyje...

"Trzy osoby mogą dochować tajemnicy, jeśli dwie z nich nie żyją."
Benjamin Franklin

   Czego nas ta książka uczy? Lepiej nie wyjawiać swoich sekretów nikomu, bo nawet jeśli ta osoba umrze, to wszystko może wyjść na jaw.
   Kiedy usłyszałam, że książki z serii Pretty Little Liars będą wydawane w Polsce byłam bardzo ucieszona, gdyż uwielbiam serial na ich podstawie. Pierwsza część Kłamczuchy bardzo mi się podobała. Od samego początku, gdy pojawia się pierwsza wiadomość od A. nie można się oderwać. Czytając, a raczej pochłaniając strony z zawrotną prędkością chcemy wiedzieć jakie haki A. ma na dziewczyny. Można powiedzieć, że to taka Plotkara z zaświatów, która swoje newsy wysyła tylko do odpowiednich osób. Mimo to przed znalezieniem ciała dziewczyny liczymy, że może ona tylko gdzieś wyjechała i teraz daje o sobie znać w niespotykany sposób, ale gdy dowiadujemy się, że dziewczyna nie żyje zastanawiamy się, kto do cholery wysyła te wiadomości.
   Porównując książkę z serialem widzimy wiele różnic. W szczególności jeśli chodzi o wygląd i charakter postaci. Jeśli chodzi o wygląd postaci to ten serialowy dużo bardziej mi się podoba. Jakoś nie mogłam się przyzwyczaić do Ezry z blond włosami. Jeśli chodzi o charakter postaci dużo bardziej wolę ten z książki. Dziewczyny są bardziej hardcorowe. Mogę tu wspomnieć np. akcje Hanny z samochodem albo z Seanem oraz Spencer z Wrenem. Lepiej przedstawia to książka niż pierwszy odcinek serialu.
   Już nie mogę się doczekać, aż kupię kolejne części. Żałuję, że wcześniej tego nie zrobiłam, bo teraz zaczęłabym sobie czytać kolejną.

8 komentarzy:

 1. Bardzo, bardzo chcę ją mieć i przeczytać :) Uwielbiam serial :]

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam ani serialu ani książki, ale mam nadzieję, że się to niebawem zmieni:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam tej serii.
  Wydaje mi się gdy patrze na okładkę taka płytka.

  OdpowiedzUsuń
 4. A pomyśl, że dalej jest jeszcze lepiej ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też nie znam ani książki ani serialu ale zaciekawiła mnie twoja recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie oglądałam serialu, ale książkową serię po prostu uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Trochę boję się tej serii, bo prawie wszyscy ją wychwalają, a już się kilka razy przejechałam na takich lekturach... ale nie daje mi ona spokoju i z pewnością w końcu się z nią zmierzę :)

  PS. Mi książka "Kod władzy" też od razu skojarzyła się z klimatami w stylu Dana Browna :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam OGROMNĄ ochotę na tę serię, jednak nikt mi nie chce kupić :(. Chyba będę musiała sama nabyć ;D.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.